7 września 2023 r. w Auli Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbyło się XXVI Spotkanie Spawalników Wybrzeża połączone z XXIV Pomorskim Sympozjum Spawalnictwa. Tradycyjnie, wydarzenie to zostało zorganizowane przez Zakład Technologii Materiałów Konstrukcyjnych i Spajania Politechniki Gdańskiej, firmę Messer Polska Sp. z o.o. i Pomorską Sekcję Spawalniczą SIMP. Jest to najstarsze z krajowych spawalniczych spotkań branżowych skierowanych głównie do osób związanych z inżynierią spajania, przedstawicieli przemysłu i jednostek naukowych. Patronem honorowym Spotkania i Sympozjum był Oddział SIMP w Gdańsku.

Fot. Pan Krystian Pyszniak

W tym roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zgromadziło się około 280 osób uczestniczących w wydarzeniu podzielonym na trzy części: wykłady tematyczne, wystawa techniczna oraz wieczorne spotkanie towarzyskie.

Sympozjum prowadzili: prof. dr hab. inż. Jerzy Łabanowski, kierownik Zakładu Technologii Materiałów Konstrukcyjnych i Spajania Politechniki Gdańskiej oraz mgr inż. Włodzimierz J. Walczak, Dyrektor Regionu Północ Messer Polska Sp. z o.o.

Na początku Spotkania organizatorzy przywitali zgromadzonych i poprosili dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, prof. dr hab. inż. Andrzeja Seweryna, o zainaugurowanie wydarzenia. Następnie Prezes Sekcji Spawalniczej SIMP Kol. Tadeusz Waszkiewicz poprowadził uroczystość wręczenia Medalu imienia inż. Stanisława Olszewskiego firmie Crist S.A. w uznaniu jej zasług i osiągnięć w dziedzinie spawalnictwa.

Fot. Pan Krystian Pyszniak

W trakcie Sympozjum przedstawiono referaty naukowe oraz prezentacje dotyczące najnowszych urządzeń i rozwiązań technologicznych w inżynierii spajania. Ciekawe wystąpienia przygotowali przedstawiciele wiodących firm związanych ze spawalnictwem: Abicor Binzel, Lincoln Electric Bester, Rywal RHC, Technika Spawalnicza, ESAB, Yaskawa, GCE, Messer Cutting, WITT, Tysweld, Messer, Fronius. Referaty o charakterze naukowo-przemysłowym dotyczące badań nieniszczących oraz analizy przyczyn niszczenia konstrukcji spawanych zostały w tym roku zaprezentowane przez przedstawicieli Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

W przerwie między sesjami przed budynkiem Wydziału wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników Sympozjum. Tradycyjnie zdjęcie zostanie zamieszczone w kalendarzu na rok 2024. Integralną częścią wydarzenia były pokazy techniczne organizowane przez firmy sponsorujące Sympozjum i Spotkanie. Uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi produktami i rozwiązaniami oferowanymi przez przodujące firmy działające w dziedzinie spawalnictwa oraz osobiście je wypróbować.

Fot. Pan Lech Nadolny

Po zakończeniu sympozjum uczestnicy przenieśli się do restauracji „Wróblówka”, gdzie przez kilka godzin mieli możliwość kontynuowania dyskusji w bardziej swobodnej atmosferze przy staropolskiej kuchni i muzyce zespołu Detko Band oraz Blues Connections.

Fot. Pan Lech Nadolny

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom Spotkania za przybycie i aktywny udział oraz zapraszają na kolejne, które odbędzie się 5 września 2024 roku.

Opracowała: Aleksandra Świerczyńska